Choroba Alzheimera to postępująca choroba mózgu, której objawy dotykają zarówno osoby zdiagnozowanej, jak i jej opiekuna. Dowiedz się, co warto wdrożyć i jak komunikować się z bliskim, aby łagodzić trudne objawy choroby i zadbać również o własny komfort.
Nie sposób w jednym artykule udzielić wszystkich cennych wskazówek związanych z organizacją codzienności, w której zamieszkał niechciany lokator – choroba Alzheimera. W tym materiale znajdziesz opis obszarów, które szczególnie warto wziąć pod uwagę, aby pomóc osobie chorej i jednocześnie sobie – rodzinnej opiekunce lub opiekunowi.
Wiele poradników mówi, że pomoc osobie chorej na alzheimera wymaga cierpliwości, zrozumienia i przemyślanej strategii opieki. Z pewnością tak jest, jednak nie należy pomijać ważnego faktu: w tym wszystkim ważny jesteś także Ty – opiekunka lub opiekun.
Choroba Alzheimera to silny węzeł łączący chorego i opiekuna. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym bardziej chory polega na swoim opiekunie. Pamiętaj, że sposoby wsparcia osoby dotkniętej chorobą Alzheimera obejmują wiele obszarów, z których część dotyczy także Ciebie.
Podstawowe zasady dotyczące budowania przestrzeni przyjaznej osobie chorej na alzheimera przypominają te dotyczące osób starszych czy z niepełnosprawnościami:
Dodatkowe cenne podpowiedzi w sprawie organizacji domowej przestrzeni daje Wendy Mitchell – chora na alzheimera autorka książki Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji:
„Rutyna to klucz do sukcesu w wielu aspektach opieki” – czytamy w poradniku Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację. Utrzymanie rutyny jest kluczowe w opiece nad osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera. Stały harmonogram dnia zapewnia poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne, gdy zdolności poznawcze ulegają osłabieniu. Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby skutecznie utrzymać rutynę.
Czas, jaki spędzacie razem przy jedzeniu, może być także okazją do nawiązania kontaktu czy ukojenia trudnych emocji. Regularność w jedzeniu wspiera zdrowe nawyki żywieniowe i pomaga w utrzymaniu wewnętrznego zegara organizmu, dlatego:
Notuj przez jeden lub dwa tygodnie godziny, w których bliski chętnie podejmuje się różnych zadań, chce pomagać, angażuje się, jest aktywny. To najlepszy czas do regularnej aktywizacji.
Odpowiednio dobrane aktywności angażują umysł i ciało, dają poczucie realizacji i satysfakcji, mogą nawet łagodzić trudne objawy choroby Alzheimera. Zaplanuj więc wspólne zajęcia.
Zaburzenia rytmu dobowego, czyli aktywność chorych w nocy i senność w ciągu dnia, zdarzają się bardzo często. Warto próbować temu zaradzić.
Dobrze dobrane formy aktywizacji nie tylko zajmują czas, lecz także mogą łagodzić trudne objawy alzheimera, takie jak np. agresja. Mogą okazać się lepszym remedium na niektóre dolegliwości niż farmakoterapia, przy tym możesz organizować je niskim kosztem i stosować długofalowo.
Jakąkolwiek aktywność wybierzecie, pamiętaj, aby nie popędzać bliskiego, nie rozliczać go z efektów (liczy się samo podjęcie aktywności), nie oceniać sensowności podjętego zadania i nie krytykować. Dla Ciebie dobieranie skarpet w pary i zwijanie może być prostym i szybkim zadaniem – dla podopiecznego to wyzwanie i nie jest ważne, by zakończyło się np. prawidłowym dobraniem skarpetek.
Przykładowe pomysły na ćwiczenia relaksacyjne znajdziesz w zakładce Do pobrania, a mnóstwo cennych podpowiedzi i przykładów na aktywizację – w poradniku Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów Poradnik dla opiekunów.
Warto trzymać się kilku zasad w trakcie komunikowania się z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera, aby rozmowa była efektywna, a bliski czuł się w niej traktowany z szacunkiem.
Pozwól osobie chorej na samodzielne wykonywanie tych czynności, które potrafi jeszcze wykonywać lub tych, których chce się podjąć. Warto skupiać się na tym, czego choroba nie zabrała, nie odwrotnie. Często wystarczy jedynie zmienić kilka szczegółów lub dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo, aby bliski mógł dalej wykonywać ulubioną czynność (np. zmywać naczynia, gotować, szyć, pielęgnować zieleń).
Opieka nad osobą dotkniętą chorobą Alzheimera jest bardzo obciążająca. Żaden człowiek nie jest w stanie sprostać temu zadaniu w pojedynkę! Obojętnie jak by się starał. Jako opiekunka lub opiekun musisz dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, co oznacza proszenie o pomoc i organizowanie wsparcia.
Zdobywaj wiedzę na temat choroby Alzheimera, aby lepiej rozumieć, co dzieje się z bliskim, czego możesz się spodziewać i jak najlepiej reagować na zmieniające się potrzeby osoby chorej. Korzystaj ze wspomnianych wyżej miejsc, a także zapoznawaj się z poradnikami, książkami i ulotkami poświęconymi chorobie Alzheimera. Nie jesteś sam!
Agata Blachowska – autorka bloga Pobij alzheimera i poradnika Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów. Wieloletnia członkini i wolontariuszka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera, zasiadała także w jego zarządzie. Autorka artykułów, materiałów edukacyjnych i projektów dotacyjnych poświęconych chorobie Alzheimera.
Odwiedź nasz Facebook i Instagram!