Alzheimer to postępująca choroba mózgu, która dotyka coraz młodsze osoby. Jakie są jej początkowe objawy? Czego należy się spodziewać wraz z rozwojem tego rodzaju demencji? Poznaj odpowiedzi na te pytania, aby szybko otrzymać diagnozę i dobrze zaplanować opiekę.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą (60–70% przypadków) formą demencji (otępienia) dotykającą miliony ludzi na całym świecie. Nie jest naturalnym etapem starzenia się organizmu. To postępująca i nieuleczalna choroba mózgu – schorzenie neurodegeneracyjne, które stopniowo pozbawia zdolności do samodzielnego funkcjonowania.
Statystyki są alarmujące. W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ok. 500 tys. osób (Ezdrowie, 2023). Zwykle są one po 65. roku życia, choć coraz częściej słyszy się o zachorowaniach wśród osób młodszych – aktualnie szacuje się, że stanowią ok. 10% wszystkich przypadków (Barcikowska, Parnowski, 2021).
Choroba Alzheimera może mieć postać genetyczną, czyli wynikać z dziedziczenia pewnych genów. Jednak większość przypadków określa się jako sporadyczne – przyczyną wystąpienia choroby są nieznane nam jeszcze geny i/lub środowiskowe czynniki ryzyka.
Niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby Alzheimera. Wczesna diagnoza przekłada się na tempo rozwoju choroby, jakość opieki i kondycję rodzinnego opiekuna. Szacuje się, że opóźnienie pojawienia się klinicznych objawów alzheimera o 5 lat może aż o 50% zmniejszyć liczbę osób z pełnym spektrum objawów (Wierzyński, 2024).
Poniżej przedstawiamy wczesne oznaki, na które warto zwrócić uwagę i które powinny skłonić do kontaktu z lekarzem rodzinnym.
Warto pamiętać, że każdy z wymienionych powyżej objawów może występować z różną intensywnością i nie zawsze oznacza chorobę Alzheimera. Pogorszenie pamięci, szukanie słów „na końcu języka” czy trudności w wykonywaniu niektórych czynności naturalnie pojawiają się z wiekiem. Wszystko jest w porządku, jeśli są to wybiórcze zmiany, które nie ograniczają osoby starszej, a np. zagubione klucze wkrótce odnajdują się w sensownym miejscu. Jednak każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem – nie warto zwlekać do momentu pogłębienia się trudnych sytuacji.
W przebiegu choroby Alzheimera zmiany następują głównie w obszarze zaburzeń funkcji poznawczych, a także emocji, nastroju, percepcji i myślenia, aktywności ruchowej. Tempo rozwoju choroby Alzheimera jest indywidualne i zależy od wielu czynników, co sprawia, że dokładne przewidywanie jej przebiegu jest utrudnione.
Ten rodzaj demencji dzieli się jednak na kilka etapów z charakterystycznymi objawami, trwających w sumie nawet do kilkunastu lat. Zrozumienie tego, jak szybko postępuje alzheimer, jest kluczowe dla planowania opieki i podejmowania leczenia, a także efektywnej komunikacji z bliskim i pozostałymi członkami rodziny.
Fazą poprzedzającą otępienie są tzw. łagodne zaburzenia poznawcze (MCI). To stan, który może rozwinąć się w chorobę Alzheimera, pozostać na tym samym poziomie lub ulec poprawie. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj.
Na początkowym (zauważalnym) etapie rozwoju choroby Alzheimera objawy są często subtelne i mogą być mylone z normalnymi oznakami starzenia się. Występują m.in. problemy z pamięcią, takie jak zapominanie nazwisk lub umieszczenie przedmiotów w niewłaściwych miejscach. Można zauważyć na przykład powtarzanie tych samych pytań, zapominanie o niedawno odbytej rozmowie telefonicznej, gubienie się w znanych miejscach, wycofywanie się z życia towarzyskiego, stany depresyjne.
Chociaż te symptomy mogą być niepokojące, większość osób w tym okresie nadal funkcjonuje niezależnie.
Co możesz zrobić jako opiekun rodzinny?
Etap umiarkowany choroby Alzheimera charakteryzuje się bardziej widocznymi objawami, coraz bardziej ograniczającymi normalne i samodzielne funkcjonowanie. Pamięć i zdolności poznawcze stopniowo się pogarszają, pojawiają się trudności w planowaniu, organizowaniu zadań i przetwarzaniu informacji. Osoby chore mają problem z rozpoznawaniem bliskich, doświadczają zmian w osobowości i zachowaniu, takich jak agresja lub apatia. Pojawiają się również zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłów, np. węchu.
W tym etapie opieka koncentruje się na zapewnieniu komfortu, godności i jak najlepszej jakości życia. Niezwykle ważnym tematem, w związku z m.in. zaburzeniami pamięci, staje się również bezpieczeństwo chorego i jego bliskich.
Co możesz zrobić jako opiekun rodzinny?
Osoby dotknięte chorobą Alzheimera na tym etapie wymagają pełnej opieki i wsparcia. Tracą zdolność do samodzielnego poruszania się, mówienia i ostatecznie do samodzielnego jedzenia i połykania.
Co możesz zrobić jako opiekun rodzinny?
Warto podkreślić, że każdy przypadek alzheimera jest inny, a tempo rozwoju choroby może być różne dla każdej osoby. Czynniki genetyczne, styl życia i ogólny stan zdrowia mogą wpływać na szybkość postępu choroby. Pomoc doświadczonego lekarza, odpowiednia opieka i wsparcie osób z najbliższego otoczenia mogą pomóc w zarządzaniu objawami i w poprawie jakości życia.
Mace N.L., Rabins P.V.. 2005. 36 godzin na dobę. Poradnik dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi oraz zaburzeniami pamięci w późnym okresie życia. Warszawa: Medipage.
Sitek E., Senderecka M., Nowicka-Sauer K. 2016. Metody przesiewowej oceny funkcji poznawczych w praktyce lekarza rodzinnego. GP. Gabinet Prywatny.
Barcikowska M., Parnowski T. 2021. Choroba Alzheimera 1906–2021, Warszawa: PWN.
Wierzyński Z. 2024. Badania przesiewowe na podstawie doświadczeń europejskich. Korzysci z ich prowadzenia. Alzheimer Polska. https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Wczesna%20diagnoza.pdf. Dostęp: 17.04.2024.
Ezdrowie. 2023. NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewne, https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-choroba-alzheimera-i-choroby-pokrewne. Dostęp: 17.04.2024.
Agata Blachowska – autorka bloga Pobij alzheimera i poradnika Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów. Wieloletnia członkini i wolontariuszka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera, zasiadała także w jego zarządzie. Autorka artykułów, materiałów edukacyjnych i projektów dotacyjnych poświęconych chorobie Alzheimera.
Odwiedź nasz Facebook i Instagram!