Długo utrzymywało się przekonanie, że prawa półkula mózgu nie odgrywa znaczącej roli w procesach językowych, była ona wręcz określana mianem „niemej”. Postęp w badaniach neuroobrazowania zrewidował jednak to stanowisko – okazało się, że prawa półkula jest równie ważna w obszarze języka, jak lewa.
W praktyce neurologopedycznej spotyka się nie tylko pacjentów z uszkodzeniami lewej półkuli, tradycyjnie kojarzonych z afazją i potrzebą terapii językowej. Równie ważni są pacjenci z incydentami neurologicznymi w prawej półkuli, którzy także wymagają intensywnej rehabilitacji mowy.
Pacjenci z uszkodzeniami prawej półkuli wykazują specyficzne dla siebie objawy:
Diagnoza zaburzeń mowy związanych z uszkodzeniem prawej półkuli opiera się na szczegółowej ocenie neurologopedycznej z uwzględnieniem specyfiki objawów.
Terapia jest skoncentrowana na:
Pacjenci mogą również doświadczać zaburzeń takich jak:
Neurologopeda odgrywa kluczową rolę w diagnozie, planowaniu i realizacji terapii dla pacjentów z uszkodzeniami prawej półkuli. Odpowiednie rozpoznanie i intensywna terapia zaburzeń mowy spowodowanych uszkodzeniem prawej półkuli są kluczowe dla wsparcia pacjentów w ich powrocie do jak największej sprawności językowej. Tym samym do pełniejszego udziału w życiu społecznym i w komunikacji.
Odwiedź nasz Facebook i Instagram!