W świecie medycyny istnieją stany i zaburzenia, które choć niezwykle skomplikowane, z odpowiednim podejściem można zrozumieć i skutecznie im zaradzić. Jednym z takich wyzwań jest zespół zaniedbywania stronnego – stan, który może wywrócić życie pacjenta i jego rodziny do góry nogami. Niniejszy artykuł nie tylko przybliży Ci, czym jest ZNS, ale również zaoferuje konkretne, praktyczne sposoby, jak na co dzień wspierać osoby chore.
Zespół zaniedbywania stronnego charakteryzuje się niezauważaniem przez pacjenta jednej strony ciała lub przestrzeni. Mimo że sensorycznie (wzrokowo, słuchowo) osoba ta jest zdolna do odbioru bodźców, to jednak z powodu uszkodzeń mózgu nie przetwarza ich świadomie.
Najczęściej ZNS jest wynikiem uszkodzeń prawej półkuli mózgu, choć może wystąpić również przy problemach z lewą półkulą. Uszkodzenia te mogą być skutkiem udarów, urazów głowy czy innych chorób neurologicznych.
Opiekunowie często zauważają, że osoba po udarze czy urazie mózgu zachowuje się inaczej niż przed tym zdarzeniem. Niezauważanie jednej strony talerza czy problem z czesaniem włosów tylko po jednej stronie głowy to symptomy ZNS. Pacjenci mogą nie zdawać sobie sprawy z istnienia problemu, uważać, że nie problemem nie istnieje – jest to tzw. anozognozja.
Rehabilitacja jest kluczowa dla pacjentów z ZNS. Systematyczne ćwiczenia i terapia mogą znacznie zmniejszyć objawy, a nawet przywrócić pacjentowi do pełną funkcjonalność. Proces ten wymaga jednak czasu, cierpliwości i zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeutów oraz osób bliskich.
Wstępne diagnozowanie ZNS można przeprowadzić w domu za pomocą prostych testów. pomocne mogą być np.:
Jednak ostateczną diagnozę powinien postawić specjalista.
Wspieranie osoby z zespołem zaniedbywania stronnego w domowym środowisku wymaga cierpliwości, zrozumienia i przemyślanych działań ze strony rodziny i opiekunów. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci we wsparciu chorego.
Dostosuj dom tak, aby promować aktywność strony pomijanej. Może to oznaczać przemeblowanie, które będzie miało na celu zachęcić do zwracania uwagi na „zaniedbaną” stronę, np. przez umieszczenie ulubionych przedmiotów po tej stronie, której pacjent nie zauważa.
Używaj kolorowych markerów lub taśm, by zaznaczyć krawędzie mebli lub drzwi po stronie zaniedbanej, dzięki czemu chory będzie mógł zwracać uwagę na tę przestrzeń.
Zachęcaj do wykonywania codziennych zadań, takich jak gotowanie czy sprzątanie, wykorzystując przy tym obie strony ciała. Może to pomóc bliskiemu w uświadamianiu sobie istnienia pomijanej strony.
Ćwiczenia takie jak joga czy tai chi mogą wspomagać świadomość ciała i przestrzeni wokół siebie, co jest kluczowe dla osób z ZNS.
Zmaganie się z zespołem zaniedbywania stronnego to nie tylko wyzwanie dla samego pacjenta, ale i dla całej jego rodziny. Wymaga dostosowań i zmian, ale dzięki wspólnym wysiłkom, cierpliwości i wytrwałości można osiągnąć znaczną poprawę w funkcjonowaniu i jakości życia pacjenta.
Oto kilka sposobów na ułatwienie codziennego życia i poprawę komfortu:
Zespół zaniedbywania stronnego może znacznie wpłynąć na życie pacjenta i jego bliskich, jednak dzięki właściwemu podejściu terapeutycznemu i wsparciu rodziny możliwe jest znaczne poprawienie funkcjonowania i jakości życia osób dotkniętych tym zaburzeniem. Kluczem jest współpraca, edukacja i cierpliwość, które będą prowadzić do optymalnych wyników rehabilitacji. Każdy dzień może przynieść małe zwycięstwa i postępy, warto więc podejmować ten wspólny wysiłek.
Odwiedź nasz Facebook i Instagram!